ENG
FB

Marc Clémeur

Belgia

Urodzony w Antwerpii ukończył studia muzykologiczne i teatralne w tamtejszym  Królewskim Konserwatorium Muzycznym oraz w Niemczech na Uniwersytecie w Kolonii. Pracował jako asystent słynnego reżysera operowego Götza Friedricha podczas produkcji realizowanych w operach oraz na festiwalach w Amsterdamie, Bayreuth i Düsseldorfie. W 1977 roku rozpoczął pracę jako producent muzyczny w Belgijskim Radiu i Telewizji. Był odpowiedzialny za transmisje spektakli operowych z Królewskiego Teatru La Monnaie w Brukseli. W 1984 roku objął stanowisko dyrygenta Flandryjskiej Orkiestry Filharmonicznej. W 1989 roku został dyrektorem Opery Flandryjskiej, która pod jego kierownictwem odnosiła znaczące sukcesy na arenie międzynarodowej.

Od 2009 roku Marc Clémeur jest Dyrektorem Narodowej Opery Reńskiej w Strassburgu zwanej także Operą Europy. Poszerzył jej repertuar – od muzyki barokowej do współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kompozytorów naszych czasów, m.in. Giorgio Battistelliego, Petera Eötvösa oraz Philippe’a Manoury'ego. Przybliżył melomanom opery Leoša Janačka w reżyserii Roberta Carsena: Jenufę, SprawęMakropulosa, Katię Kabanową, Przygody Lisiczki Chytruski oraz Z domu umarłych. Podjął się także prezentacji rzadko wystawianych dzieł kompozytorów francuskich: Louise Charpentiera, Platei Rameau, Hamleta Thomasa, Hugenotów Meyerbeera (w koprodukcji z Teatrem La Monnaie w Brukseli), Króla Artura Chaussona, Ariadny i Sinobrodego Dukasa, oraz Penelopy Gabriela Fauré.

Marc Clémeur jest znany z realizacji wielu działań, służących włączaniu młodych ludzi do odbioru sztuki operowej. W Narodowej Operze Reńskiej wprowadził 30 % zniżkę od cen biletów sprzedawanych ludziom poniżej 26 roku życia. Dzięki wykorzystaniu strategicznego położenia Alzacji na skrzyżowaniu dróg europejskich i w wyniku różnorodnych działań cały czas wzrasta liczba melomanów z różnych krajów, których przyciąga „Opera Europy”.