ENG
FB

Helena Łazarska

Polska

Naukę śpiewu rozpoczęła w Krakowie u prof. Erazmy Janowicz-Kopaczyńskiej, kontynuując ją później w Wyższej Szkole Muzycznej, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem w 1960 roku. Doskonaliła swe umiejętności w Paryżu (P. Bernac), Weimarze (L. Fischer) i Mediolanie (E. de Hidalgo). W latach 1964-72 była solistką Opery Śląskiej w Bytomiu. Wśród wykonywanego repertuaru szczególne sukcesy odnosiła w operach Mozarta (Pamina, Zerlina i Elwira; Zuzanna i Hrabina; Ilia), a także m. in. w partiach Micaëli (Bizet), Liù (Puccini), Tatiany (Czajkowski), Małgorzaty (Gounod), Neddy (Leoncavallo), Desdemony (Verdi). Koncertowała w liczących się salach w całej Europie, byłym ZSRR, Ameryce Południowej, obok występów w operze wykonując recitale pieśni. Brała udział w festiwalach w Pradze, Barcelonie, Paryżu, Avignonie, na Holland-Festival i Warszawskiej Jesieni. Jej repertuar obejmuje utwory od baroku po współczesność. Dokonała wielu nagrań i prawykonań, m. in. w Polsce, Belgii, Hiszpanii i Holandii. Działalność pedagogiczną rozpoczęła na początku lat 70., ucząc w wyższych szkołach muzycznych w Katowicach, Gdańsku, Krakowie, gdzie przez szereg lat była kierownikiem Katedry Wokalistyki. Pod koniec lat 70. była także konsultantem wokalnym w Operach: Krakowskiej i Bałtyckiej. W 1987 roku została zaangażowana do Mozarteum w Salzburgu, gdzie otrzymała tytuł profesora zwyczajnego. Od 1991 roku prowadzi klasę śpiewu solowego w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Zasiada w jury międzynarodowych konkursów, m. in. w Genewie, Pradze, Paryżu, Salzburgu, Wiedniu, Karlovych Varach, Warszawie, Caracas, s'Hertogenbosch, Seulu. Prowadzi międzynarodowe kursy mistrzowskie (ponad 160) w Europie, Azji i Ameryce. Ma renomę jednego z bardziej liczących się pedagogów w Europie. Uczniowie Heleny Łazarskiej są laureatami 49 nagród na liczących się międzynarodowych konkursach wokalnych.

Za zasługi w upowszechnianiu kultury polskiej za granicą otrzymała wiele nagród i odznaczeń, między innymi Krzyż Oficerski Polonia Restituta (1999) oraz Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS (2008). Otrzymała również Nagrodę Województwa Małopolskiego ARS QUAERENDI za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury (2011), Tarczę Herbową Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza (2013)oraz nagrodę Złotej Muzy przyznawaną przez Stowarzyszenie Muzyki Polskiej (2014).

Jest inicjatorką i twórczynią koncepcji powstałych w 1985 roku Dni Sztuki Wokalnej oraz Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Obecnie przedsięwzięcie to nosi nazwę Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.

 

Fot. Elisabeth Novy