ENG
FB

Z wizytą u Ady Sari

Dziś, w czwartek, 2 maja, w programie nie było zaplanowanych przesłuchań konkursowych, gdyż ten dzień został przeznaczony na próby uczestników z Orkiestrą Opery Śląskiej w Bytomiu, która będzie towarzyszyła artystom podczas finału XVIII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Orkiestrą dyrygować będzie Sebastian Perłowski i on też prowadził dzisiejsze próby.

W tym dniu także zgodnie z wieloletnią tradycją przedstawiciele jury, w tym Małgorzata Walewska, dyrektor artystyczna festiwalu oraz Antoni Malczak, dyrektor MCK SOKÓŁ, odwiedzili Muzeum Regionalne im. Seweryna Udzieli w Starym Sączu, gdzie znajduje się salonik Ady Sari. Przedstawicielom festiwalu i konkursu towarzyszyli: Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza oraz Andrzej Długosz, prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza. W saloniku wielkiej śpiewaczki zwiedzający goście mieli okazję zobaczyć zdjęcia i pamiątki po artystce, obejrzeć jej korespondencję, posłuchać jej nagrań i przejrzeć się w jej słynnym lustrze. Przedstawiciele festiwalu złożyli także kwiaty pod tablicą upamiętniającą patronkę konkursu. Odwiedzili też klasztor klarysek.

Zmarła w 1968 roku Ada Sari (naprawdę nazywała się Jadwiga Szayer), patronka konkursu, związana była ze Starym Sączem, gdzie jej ojciec przez wiele lat był burmistrzem. Jej kariera sceniczna, która zaczęła się w 1909 roku wiodła przez teatry m.in.: Rzymu, Mediolanu, Neapolu, Petersburgu, Kijowa, Lwowa, Krakowa, Wiednia, Warszawy, Nowego Jorku. Zdobyła światową sławę, śpiewając pod dyrekcją największych dyrygentów tamtych czasów, takich jak: Ruggero Leoncavallo, Pietro Mascagni i Arturo Toscanini. Była także niezwykłym pedagogiem, przenosząc na polski grunt włoską szkołę śpiewu. Jej uczennicami były słynne polskie śpiewaczki, m.in.: Halina Mickiewiczówna, Bogna Sokorska, Maria Fołtyn, Barbara Nieman, Zdzisława Donat i Urszula Trawińska.

Jutro, w piątek, 3 maja, o godz. 18, w MCK SOKÓŁ rozpocznie się finał XVIII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Finalistom towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Śląskiej w Bytomiu pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego. Na estradzie wystąpi jedenaścioro artystów z 5 krajów. Młodzi śpiewacy będą wykonywali po dwie arie operowe wybrane przez siebie z podanej listy obowiązkowej. Zwycięzców poznamy w nocy, z piątku na sobotę.

Podobnie jak poprzednie etapy konkursu – co podkreślają organizatorzy: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ – finał będzie transmitowany w internecie na stronie festiwalu. 

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
biuro prasowe festiwalu 

Fot. Piotr Droździk 
Galeria zdjęć