ENG
FB

Znamy finalistów i pierwsze nagrody jury!

11 śpiewaków, 6 kobiet i  5 mężczyzn, w tym 7 Polaków i po jednej osobie z Rumunii, Chin, Ukrainy i Irlandii wystąpi w finale XVIII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu – zadecydowało dziś (1 maja 2019) międzynarodowe jury, pracujące pod przewodnictwem Małgorzaty Walewskiej.

I tak o zwycięstwo będą walczyli: Diana ALEXE – sopran, Rumunia; Hongyu  CHEN – baryton, Chiny; Gabriela GOŁASZEWSKA – sopran, Polska; Elwira JANASIK – mezzosopran, Polska; Łukasz KARAUDA – baryton, Polska; Klaudia KORZENIEWSKA – sopran, Polska; Maciej KWAŚNIKOWSKI – tenor, Polska; Danylo MATVIIENKO – baryton, Ukraina; Małgorzata PAWŁOWSKA  - sopran, Polska; Michał RUDZIŃSKI – bas, Polska; Sarah SHINE – sopran, Irlandia.

Dziś także jury przyznało pierwsze laury.  Za najlepsze wykonanie pieśni nagroda i 3 tys. zł powędrowała do barytona Łukasza Karaudy, który zaprezentował wybór czterech pieśni z cyklu „Dichterliebe” Roberta Schumanna. - Wybranie laureatów w kategorii pieśni, to było bardzo trudne zadanie – powiedziała Małgorzata Walewska, przewodniczący jury. – Bo choć macie pewne niedoskonałości warsztatowe, to jednak wyrazowo i artystycznie jesteście na wysokim poziomie. Mamy dla Was wiele dobrych słów – tłumaczył, zwracając się do uczestników konkursu. Pieśni, to szczególny rodzaj artystycznej wypowiedzi. Ich interpretacja, to jest – jak mówiła Małgorzata Walewska – „intymna relacja z widzem i z pianistą”.

Ponadto jury przyznało nagrodę (1,5 tys. zł) za najlepsze wykonanie utworu współczesnego sopranistce Aleksandrze Borkiewicz. Polska artystka wyśpiewała tę nagrodę wykonując kompozycję „Crickets” ze zbioru „Late Summer” (T. Cipullo).

Jury wybrało także najlepszego pianistę - akompaniatora. Nagrodę i 2 tys. zł dostał Manfred  Schiebel, wiedeńczyk, który w swojej karierze pracował m.in. z Editą Gruberovą czy Marthą Eggerth. Artysta zachwycił swoim kunsztem gry. – Mieliśmy wielką trudność w wyłonieniu najlepszego pianisty. Bo wielu było doskonałych. Oprócz wirtuozerii zwracaliśmy także uwagę na to, jak wiele pracy włożyli pianiści – podkreślała Małgorzata Walewska. Dlatego jury zdecydowało się także wyróżnić dyplomami jeszcze dwóch pianistów – Aleksandra Chodackiego i Radosława Zaworskiego.

Jutro (w czwartek, 2 maja), w przesłuchaniach konkursowych jest przerwa, gdyż odbywają się próby finalistów z orkiestrą. W tym dniu także zgodnie z tradycją jurorzy odwiedzają Stary Sącz, m.in. Muzeum Regionalne im. Seweryna Udzieli, gdzie znajduje się salonik Ady Sari. Tam też zagraniczni goście będą mieli okazję posłuchać nagrań patronki festiwalu i konkursu.

Finał rozpocznie się w piątek, 3 maja, o godz. 18, w MCK SOKÓŁ. Najlepszym śpiewakom towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Śląskiej w Bytomiu pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego. I zgodnie z zapowiedzią organizatorów konkursu i festiwalu – Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ – finał będzie transmitowany w internecie na stronie festiwalu.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
biuro prasowe festiwalu 

Fot. Piotr Droździk    

Galeria zdjęć z przesłuchań II etapu

Galeria zdjęć z Konkursu Pieśni i ogłoszenia wyników II etapu