ENG
FB

Ioan Holender

-

Ioan Holender urodził się w Timisoarze w Rumunii. Ukończył studia inżynierskie na Uniwersytecie Technicznym w Timisoarze. W 1959 roku rozpoczął studia wokalne w Państwowym Konserwatorium w Wiedniu, które ukończył w 1962 roku.

W latach 1962-1966 występował w repertuarze koncertowym oraz operowym, w tym jako pierwszy baryton Opery w Klagenfurcie.

Założył znaną w skali światowej Agencję Impresaryjną Holender.

W roku 1988 został mianowany Generalnym Sekretarzem Państwowej Opery (Staatsoper) w Wiedniu  oraz Volskoper w Wiedniu, a w roku 1992 został dyrektorem generalnym obydwu wiedeńskich oper.

W roku 1996 Ioan Holender przeszedł na emeryturę w Volksoper, natomiast pozostał na stanowisku dyrektora generalnego Państwowej Opery w Wiedniu aż do roku 2010. Jego staż pracy na tym stanowisku był najdłuższy spośród wszystkich wiedeńskich instytucji.

Po 7 edycjach Międzynarodowego Festiwalu im. George’a Enescu w Bukareszcie, na którym pełnił funkcję Dyrektora Artystycznego oraz Honorowego Prezydenta, Ioan Holender przeszedł na emeryturę w roku 2015.

Obecnie Ioan Holender jest Doradcą Artystycznym Wiosennego Festiwalu w Tokio. Zasiada w jury wielu międzynarodowych konkursów wokalnych. Przygotowuje oraz prezentuje cotygodniowy program kulturalny "kulTOUR mit Holender" w austriackiej stacji telewizyjnej Servus.

Ioan Holender posiada honorowe członkostwo zarówno Państwowej Opery (Staatsoper), jak i Volksoper. Pięciokrotnie otrzymał tytuł doktora honoris causa, a także Złotą Odznakę za zasługi dla Republiki Austrii. W 1999 r. został mianowany przez Republikę Francuską "Oficerem de L'Ordre des Arts et des Lettres" („Oficerem Sztuki i Literatury”). Został również odznaczony najważniejszym rumuńskim medalem "Steaua Romaniei". W roku 2004 otrzymał Wielkie Złote Odznaczenie Republiki Włoskiej i otrzymał tytuł "Commendatore". Posiada także "Krzyż Komandorski Orderu za Zasługi dla Republiki Federalnej Niemiec" oraz japoński "Order wschodzących, złotych promieni".

W roku 2001 została wydana autobiografia pt. “Ioan Holender – życie dyrektora wiedeńskiej Staatsoper” przez wydawnictwo Böhlau Verlag Wien. W roku 2010 ukazała się nowa publikacja wydawnictwa Zsolnay Verlag pt. “Ioan Holender: Jeszcze nie skończyłem – wspomnienia”.