ENG
FB

Izabela Kłosińska

Polska

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem i nagrodę im. Kazimierza Czekotowskiego. Będąc studentką III roku, zadebiutowała w warszawskim Teatrze Wielkim, a po ukończeniu studiów związała się z nim na stałe. Na warszawskiej scenie kreowała ponad 30 wiodących partii sopranowych w operach od Mozarta po Pendereckiego. Brała udział w koncertowych wykonaniach takich dzieł, jak: Trojanie Berlioza, Mefistofeles Boita, Dèbora e Jaéle Pizettiego, Litwini Ponchiellego.

Repertuar koncertowy artystki obejmuje partie sopranowe wielkich dzieł oratoryjnych od baroku po współczesność. Zasłynęła jako wykonawczyni muzyki Góreckiego, Kilara i Pendereckiego. W Carnegie Hall śpiewała oratorium Dvořáka Svatá Ludmila.

Od wielu lat jest związana z Filharmonią Narodową w Warszawie. Występowała w prawie wszystkich filharmoniach w Polsce. Przez wiele lat współpracowała z filharmonią w São Paulo w Brazylii oraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.

Występowała m.in. w Amsterdamie, Hanowerze, Dortmundzie, Lipsku, Dreźnie, Münster, Berlinie, Hamburgu, Zurychu, Bernie, Skopje, Londynie, Glasgow, Watykanie, Tallinie, Seulu, Daegu (Korea Południowa), Caracas, Detroit (Michigan Opera Theater), Nowym Jorku oraz w Osace. Współpracuje m.in. z festiwalami: Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Festiwal w Maastricht, Festiwal Muzyki Współczesnej w Alicante. Ma w dorobku wiele nagrań płytowych oraz dla radia i telewizji.

W 1999 roku otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia w dziedzinie muzyki wokalnej, w 2000 roku – Nagrodę im. A. Hiolskiego za najlepszą rolę operową sezonu 1999/2000. Została odznaczona Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Prowadzi także działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. W 2012 roku uzyskała tytuł naukowy profesora.

Była przewodniczącą Jury 8. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki (2013). Od sezonu 2013/14 jest dyrektorem ds. castingu w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej oraz opiekunem wokalnym Akademii Operowej.

 

fot. Norbert Gajlewicz