ENG
FB

Andrzej Nanowski

Polska

Ukończył fortepian (klasa prof. J. Sulikowskiego) oraz śpiew solowy (klasa prof. Z. Janukowicz-Pobłockiej) w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Studiował też kompozycję u prof. K. Pałubickiego.

Po studiach zajął się głównie kameralistyką. Jako klawesynista i organista współpracował z Zespołem Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis, dokonując z nim szeregu nagrań płytowych i telewizyjnych. Brał udział w festiwalach muzyki kameralnej m. in. we Francji, Niemczech, Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii oraz w Izraelu.

W latach 1981-1994 uczestniczył jako pianista w kursach mistrzowskich w ramach festiwalu Wratislavia Cantans oraz kursach wokalnych w Dusznikach Zdroju. Partnerował w recitalach solowych oraz radiowych nagraniach archiwalnych czołowym polskim śpiewakom.

Jest laureatem Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Kilkakrotnie współpracował z Konkursem Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, otrzymując za akompaniament w 1983 wyróżnienie, a w 1993 nagrodę specjalną. W 2002 roku nominowany do Pomorskiej Nagrody Artystycznej w kategorii Muzyka za skomponowanie oratorium Requiem Piaśnickie. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, min. odznakę Zasłużony Działacz Kultury (2001), dyplom Ministra Kultury za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury (2003) Brązowy Krzyż Zasługi (2003), Nagrodę Prezydenta m. Gdańska w dziedzinie kultury (2012).

Współpracował z wieloma wybitnymi pedagogami śpiewu m. in. z H. Łazarską, Ch. Elsnerem, J. Artyszem, H. Mickiewiczówną, I. Kremling, F. Barbieri, R. Panerai, R. Scotto oraz Cl. Desderim.

Prowadzi klasy śpiewu solowego w AM im. S. Moniuszki w Gdańsku i w Studiu Wokalno-Aktorskim im. D. Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Był kierownikiem muzycznym i producentem spektakli operowych i musicalowych (m. in. La Serva Padrona Pergolesiego, La Cambiale di Matrimonio, La Cenerentola Rossiniego, Wonderful Town Bernsteina, Godspell Schwartza). Jest twórcą koncepcji i założycielem specjalności Musical na Wydziale Wokalno-Aktorskim AM w Gdańsku.

Od października 2012 pełni funkcję Dziekana Wydziału Wokalno-Aktorskiego oraz kierownika Zakładu Musicalu w AM w Gdańsku. W lutym 2014 r. otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych.