ENG
FB

Najwyższe nagrody dla słoweńskiej pary!

Domen Križaj, baryton ze Słowenii zdobył I nagrodę i 21 tys. zł w kategorii głosów męskich na XVII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. I nagrody w kategorii głosów żeńskich jury nie przyznało, zaś II nagrodę i 10 tys. zł otrzymała Mojca Bitenc, sopran ze Słowenii. Werdykt jury ogłosiło tuż przed północą 19 maja, kilka godzin po zakończeniu finałowego koncertu.

W głosach męskich II nagroda przypadła Pawłowi Trojakowi, barytonowi z Polski, zaś III wywalczył Albert Memeti, tenor z Polski. III miejsce w kategorii głosów żeńskim ex aequo zdobyły: Aleksandra Jovanović (sopran, Serbia) oraz Hanna Okońska (sopran, Polska).

Jury przyznało także trzy równorzędne wyróżnienia: Monice Buczkowskiej (sopran, Polska), Sławomirowi Kowalewskiemu (baryton, Polska) oraz Damianowi Wilmie (baryton, Polska).

Ponadto jury rozdzieliło wiele innych nagród i wyróżnień (pełna lista w załączniku w protokole jury). I tak np. zwycięzcami w konkursie pieśni, który odbywał się w ramach II etapu, zostali ex aequo: Domen Križaj (baryton, Słowenia) oraz Wolfgang Resch (baryton, Austria), którzy otrzymali po 1,5 tys. zł. Ponadto jury wyróżniło dwoje pianistów-akompaniatorów: Monikę Kruk i Davida Hausknechta, przyznając im nagrody po ok. 1 tys. zł.

- Wszyscy, którzy wzięli udział w finale, zasługiwali na nagrody. Cieszę się z tak ogromnej puli nagród. Gratuluję – mówiła po ogłoszeniu wyników Małgorzata Walewska, przewodnicząca jury. – Pamiętajmy, że wynik był wypadkową wszystkich etapów, a różnice pomiędzy uczestnikami były często niewielkie.

Dzisiejszy finał konkursu wzbudził wiele emocji. Artyści o zwycięstwo walczyli, występując z towarzyszeniem Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Marty Kluczyńskiej. Wykonywali po dwie arie wybrane z listy obowiązkowej. W finale, w którym udział wzięło trzynaścioro śpiewaków, dziewięcioro Polaków, dwoje ze Słowenii i po jednym z Chorwacji oraz z Serbii, artystów oceniało jury w składzie: Małgorzata Walewska (przewodnicząca), Helena Łazarska (honorowa przewodnicząca), Karen Stone (Niemcy), Samantha Farber (Austria), Sebastian Perłowski (Polska), Wojciech Rodek (Polska), Marcin Habela (Szwajcaria), Constanze Könemann (Niemcy) oraz Wojciech Maciejowski (Polska) - pełniący od lat funkcję sekretarza. Pula nagród wynosiła 70 tys. zł.


W sobotę, 20 maja o godz. 11 w Nowym Sączu, w hotelu Beskid, odbędzie się konferencja prasowa, na której będą do Państwa dyspozycji: laureaci, jurorzy a także organizatorzy konkursu.

Zaś wieczorem, o godz. 19, w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu odbędzie się koncert laureatów, podczas którego zwycięzcom zostaną wręczone nagrody. Gala będzie na żywo transmitowana w internecie na stronie: www.adasari.pl.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

Biogramy Finalistów 

Anny Woźniakowskiej wrażenia po finale…  

Fot. Piotr Droździk 
Galeria zdjęć