ENG
FB

Lech Napierała

Polska

Urodzony w Bydgoszczy, studiował na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie w klasach fortepianu i kameralistyki Andrzeja Stefańskiego, Krzysztofa Jabłońskiego i Barbary Halskiej. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego w klasie akompaniamentu wokalistom (specjalność pieśń) Davida Lutza (dyplom z wyróżnieniem).

Występował w tak prestiżowych salach koncertowych jak wiedeńskie Musikverein i Konzerthaus, Tokio Bunka Kaikan, Filharmonie Narodowe w Warszawie, Berlinie, Sofii, Lubljanie, Bukareszcie, w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego, w Operze Narodowej w Lubljanie i wielu innych. Koncertował w Europie (Austria, Francja, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Czechy, Bułgaria, Szwajcaria, Rumunia, Mołdawia, Słowenia) oraz Azji (Japonia, Singapur, Malezja, Filipiny, Chiny). Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych w Białymstoku w 2002 (3. nagroda) oraz Międzynarodowego Konkursu Pieśni w Sofii w 2009 (2. nagroda). Trzykrotnie został laureatem cyklu koncertów „Muzyczne Forum Młodych” Austriackiego Forum Kultury w Warszawie. Był wielokrotnie nagradzany za wyróżniający się akompaniament m.in. na Międzynarodowym Konkursie Brahmsowskim w Pörtschach (2012) oraz na Festiwalu Pieśni w Husum (2011).

Od wielu lat specjalizuje się w wykonawstwie pieśni, partnerując na scenie takim artystom jak Olga Pasiecznik, Tomasz Konieczny, Monika Bohinec, Aida Garifullina, Cigdem Soyarslan, Dorottya Lang, Paul Schweinester i wielu innym. Regularnie zapraszany był także na kursy interpretacji muzycznej w Polsce (Międzynarodowy Kurs Interpretacji Muzycznej w Nowym Sączu) i Austrii (Sommer Musikakademie Salzburg).

W jego dorobku fonograficznym znajduje się płyta nagrana z Aleksandrą Szczęsnowicz z utworami na dwa fortepiany oraz album solowy zawierający mazurki Chopina, Szymanowskiego i Maciejewskiego. Obie płyty zostały nagrane i wydane przez firmę DUX.

W maju 2014 nakładem brytyjskiej wytwórni fonograficznej Signum, ukazała się kolejna płyta z jego udziałem, zatytułowana Dreamscape. Album zawiera utwory kameralne i pieśni Roxanny i Andrzeja Panufników i został nagrany z okazji 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika.
Od października 2013 jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie.