ENG
FB

Karen Stone

Niemcy

Urodzona w Londynie, uczęszczała do Royal College of Music. Grę fortepianową i śpiew studiowała w Royal Academy of Music. Studia dyplomowe w zakresie śpiewu operowego ukończyła w Conservatorio di Musica Santa Cecilia w Rzymie.

Karierę artystyczną rozpoczęła w niemieckich teatrach w Hahen oraz we Frankfurcie. Była też asystentką dyrektora teatru we Fryburgu. Następnie pracowała jako kierownik – producent w English National Opera oraz Royal Opera House Covent Garden w Londynie. Potem przez 5 lat była producentem w Bayerische Staatsoper w Monachium.

W 1995 roku Karen Stone została dyrektorem Studia Operowego przy Operze w Kolonii oraz zastępcą dyrektora Opery. W latach 2000-2003 była dyrektorem Teatru i Orkiestry w Grazu w Austrii, a w latach 2003-2008 dyrektorem Opery w Dallas w USA.

Karen Stone od 2009 roku mieszka w Magdeburgu w Niemczech. Jest dyrektorem generalnym Theater Magdeburg. Zasiada w zarządzie organizacji Opera America. Jest również aktywnym członkiem organizacji Opera Europa oraz Izby Zawodowej Dyrektorów Oper. Karen Stone współpracuje jako reżyser z wieloma teatrami operowymi, m. in. w Houston, Los Angeles, Nicei, Bogocie, Bolonii, Monte Carlo, Nowej Zelandii oraz z festiwalami w Brighton oraz Savonlinna.

Artystka zasiada w jury wielu międzynarodowych konkursów wokalnych: m.in. im. Giuseppe di Stefano na Sycylii, im. A. Belli w Spoleto, konkursów Aslico w Mediolanie i Como, Konkursu im. Toti dal Monte w Treviso,  Competitzione dell’Opera w Dreźnie i Linzu, Siemens Competition w Istambule oraz Konkursu im. Leyli Gencer w Istanbule.

fot. Uli Lücke