ENG
FB

Damian WILMA

Polska
baryton
  • WYRÓŻNIENIE W WYSOKOŚCI 3.000 zł
  • NAGRODA INSTYTUCJI PROMOCJI I UPOWSZECHNIANIA MUZYKI SILESIA W KATOWICACH W POSTACI ZAPROSZENIA LAUREATÓW KONKURSU ZAMIESZKAŁYCH W EUROPIE DO UDZIAŁU W KONCERTACH W RAMACH XXVII MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU MŁODYCH LAUREATÓW KONKURSÓW MUZYCZNYCH
       

Urodzony 22 kwietnia 1988 r. w Lęborku.

W latach 2009-2015 studiował na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. Wojciecha Maciejowskiego. W 2013 r. wziął udział w zajęciach Podyplomowego Międzywydziałowego Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2014-2017 - uczestnik Akademii Operowej Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.

Współpracuje z Teatrem Wielkim-Operą Narodową, gdzie wykonywał partię Szlachcica Brabandzkiego w „Lohengrinie”, rolę Bardosa w spektaklu „Cud albo Krakowiaki i Górale” oraz Herolda w „Rigoletcie”. Podczas studiów wykonał tytułową partię w „Eugeniuszu Onieginie” na scenie kameralnej Opery Nova w Bydgoszczy. Był dwukrotnie stypendystą ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Jest laureatem kilku konkursów wokalnych. M.in. zdobył I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Iuventus Canti” we Vrablach na Słowacji (2014) i I miejsce w kategorii muzyki kameralnej w duecie z pianistą Oleksandrem Yankevychem na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym i Muzyki Kameralnej „Muzika be sienų” w Druskiennikach na Litwie (2014). Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najlepszych studentów w roku akademickim 2014/2015.