ENG
FB

Aleksandra JOVANOVIĆ

Serbia
sopran
  • TRZECIA NAGRODA W KATEGORII GŁOSÓW ŻEŃSKICH W WYSOKOŚCI 5.000 zł
       

Urodzona 1 stycznia 1990 r. w Belgradzie.

Ukończyła muzykologię na Uniwersytecie Sztuki w Belgradzie. Podczas studiów rozpoczęła kształcenie głosu w Szkole Muzycznej Stanković pod kierunkiem prof. Tatjany Bajalicy, a następnie prof. Anety Ilić, edukację ukończy w czerwcu 2017 roku.

Zadebiutowała partią Królowej Nocy w „Czarodziejskim flecie” Mozarta (2013) na scenie Opery i Teatru Madlenianum w Belgradzie, prezentując ją przez cztery kolejne sezony. Tą samą partię odtwarzała w Narodowym Teatrze w Belgradzie (2014) i wykonywała ją przez trzy sezony.

W sezonie 2014/15 występowała jako Pepi Pleininger w „Wiedeńskiej krwi” Straussa w Madlenianum, również jako Servilia w „Łaskawości Tytusa” Mozarta, realizowanej przez Operosa Foundation (2015). Śpiewała w prestiżowych salach koncertowych Serbii. Współpracowała także z liczącymi się zespołami w swoim kraju: Narodową Orkiestra i Chórem Radia Serbskiego RTS, Wojskowa Orkiestrą Symfoniczną Stanisława Binička, Orkiestrą Smyczkową Dušana Skovrana, Żydowską Orkiestrą Kameralną i innymi. Artystka zaprezentowała się w koncercie noworocznym (2016) oraz koncercie ku czci św. Sawy (2017). Oba wydarzenia transmitowane były przez serbską telewizję publiczną. Wystąpiła także podczas festiwalu BELEF, Festiwalu Młodych Kompozytorów KOMA.

Jest laureatką Państwowego Konkursu Stowarzyszenia Szkół Muzycznych i Baletowych Serbii (2013) oraz VII Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu Śpiewaków Bruna Špilera, w Herceg Novi w Czarnogórze.