ENG
FB

Michał JANICKI

Polska
baryton
  • NAGRODA AGENCJI ARTYSTYCZNEJ KAMENY W KRAKOWIE W POSTACI ZAPROSZENIA DO NAGRAŃ STUDYJNYCH OPERY „LEGENDA BAŁTYKU” FELIKSA NOWOWIEJSKIEGO
  • NAGRODA PUBLICZNOŚCI
       

Urodzony 27 sierpnia 1990 r. w Łodzi.

Absolwent prawa na Uniwersytecie Łódzkim (2014). Obecnie student III roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Ewy Iżykowskiej-Lipińskiej. W latach 2011-2015 uczył się w Szkole Muzycznej II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Łodzi w klasie Danuty Dudzińskiej-Wieczorek. 

Występował w polskich filharmoniach, m.in. w Olsztynie, Jeleniej Górze, Kielcach i Łodzi, prezentując różnorodne programy, w tym m.in. brał udział w koncertowym wykonaniu „Strasznego dworu” St. Moniuszki, wykonując partię Miecznika. W roku 2014 był solistą festiwalu European Summerphilharmonic Orchiestra and Choir, występując w ramach tej imprezy w Chemnitz (Germany), Chomutov (Czechy) i w Łodzi. W czerwcu w 2017 r. wystąpi w tytułowej roli w operze „Don Giovanni” Mozarta w ramach Festiwalu Mozartowskiego Warszawskiej Opery Kameralnej. 

Zdobył I miejsce na II Międzynarodowym Konkursie Solowej Wokalistyki Sakralnej „Ars et Gloria” (2017), I miejsce i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie arii Mozarta na IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju (2016), nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie pieśni Stanisława Moniuszki na XIX Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2016).

Stypendysta Ministra Kultury i Edukacji za wybitne osiągnięcia artystyczne w roku 2013/2014 oraz laureat pierwszych nagród: na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. F. Krysiewicz (2014) i Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie (2014).