Młodzi śpiewacy przed startem

fortepian stojący na scenie, podświetlony niebieskim światłem
„Po wielu perypetiach, przekładaniu terminu, po zmianie obsad z orkiestrowej na fortepianową, wreszcie spotkaliśmy się w Nowym Sączu. Cieszę się, że jesteście z nami” – mówiła Małgorzata Walewska przewodnicząca jury, witając uczestników XIX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. „Nie stresujcie się, jesteście wybrańcami z dwustu osób. Zaczynamy jutro o godz. 11:00. Dobrze się wyśpijcie i dbajcie o swoje zdrowie. Mam nadzieję, że to ostatnia pandemia, jaka nam się przydarzyła” – podkreślała.
Nieoficjalne otwarcie zgromadziło w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu uczestników, jurorów, dziennikarzy. Wypowiedź Małgorzaty Walewskiej przerywana była oklaskami. Czuło się entuzjazm spotkania w trudnych pandemicznych czasach i emocje rozpoczynającej się rywalizacji.  

Przesłuchania Konkursowe wystartują jutro, w niedzielę, 29 sierpnia. Do Konkursu jury zakwalifikowało 80 osób, z których udział potwierdziło 66 młodych śpiewaków z 16 krajów świata, m.in. z: Gruzji, Czech, Izraela, Rosji, Ukrainy, Chin, Rumunii i Polski.

Trzyetapowy Konkurs Ady Sari należy do trudniejszych. Repertuar wykonywany przez uczestników jest ogromny i bardzo wszechstronny: od baroku po kompozycje najnowsze. Zwycięzców tegorocznej edycji poznamy 4 września 2021 roku, podczas Koncertu Laureatów. Zgodnie z tradycją nagrody zostaną przyznane oddzielnie w kategorii głosów żeńskich i męskich.  

Uczestników Konkursu oceniać będzie międzynarodowe jury, w którym obok przewodniczącej Małgorzaty Walewskiej zasiądą: Michael Barobeck, dyrektor castingu Opery w Grazu; Franziska Hunke, menedżerka prowadząca agencję artystyczną Artista International; Rebekah Rota, sopranistka i reżyserka, zastępca dyrektora Opery Badisches Staatstheater w Karlsruhe; Dariusz Stachura, uznany artysta i dyrektor naczelny Teatru Wielkiego w Łodzi i Wojciech Maciejowski, śpiewak, pedagog, profesor prowadzący klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Konkursowi, który odbywa się od 1985 roku, przyszło w tym roku zmierzyć się z pandemią. Choć jego stały termin – majowy – został anulowany, obecny cieszy się dużym zainteresowaniem młodych śpiewaków nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Pandemia zmusiła jednak organizatorów – Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – do wprowadzenia zmian: decyzji, że finał Konkursu rozegra się bez udziału orkiestry. Młodym śpiewakom we wszystkich trzech etapach towarzyszyć będą pianiści.

Wszystkie przesłuchania odbędą się z udziałem publiczności w siedzibie Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu; a także będą transmitowane online na stronie Konkursu.

Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu powstał dzięki dwóm wybitnym postaciom kultury: profesor Helenie Łazarskiej, pedagog śpiewu oraz Antoniemu Malczakowi, dyrektorowi Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ. Od roku 2014 funkcję Dyrektora Artystycznego Festiwalu i Konkursu pełni znakomita mezzosopranistka Małgorzata Walewska.

Zapraszamy!
Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
biuro prasowe Konkursu