Nazwa Festiwalu
DOSTĘPNOŚĆ TŁUMACZ PJM
FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE MCK SOKÓŁ
  • Aktualności
  • Edycja 2025
  • O festiwalu
  • Uczestnicy
  • Archiwum
  • Kontakt
  • T_BREADCRUMBS_HOME
  • Multimedia
  • Konkurs Pieśni
T_DETAIL_SOCIAL_FB_SHARE
Tweetnij

Konkurs Pieśni

Edycja 2025
50 zdjęć

Mariya Medetova z Kazachstanu zdobyła Nagrodę za Wybitne Wykonanie Pieśni – zadecydowało Jury XXI Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, pracujące pod kierownictwem Małgorzaty Walewskiej. Nagroda wysokości trzech tysięcy złotych przypadła artystce za wykonanie cyklu pieśni „Sieben frühe Lieder” Albana Berga.

W tym roku w Konkursie Pieśni wzięło udział ośmioro śpiewaków: pięcioro z Polski, dwoje z Korei Południowej i jedna z Kazachstanu. Artyści wykonywali dziś cykle pieśni, z różnych epok, od Franza Schuberta po Jonathana Dove’a. Niektóre z nich były niemal happeningami, jak choćby wykonanie Małgorzaty Priebe, która w niezwykły sposób, w zwiewnej sukience i na bosaka zaprezentowała wybór pieśni z cyklu „Ariel” Dove'a.

Nie wszyscy śpiewacy zdecydowali się wziąć udział w Konkursie Pieśni. Pewnie dlatego, że forma pieśni należy do trudnych, wymaga od artystów wszechstronności i dużej świadomości, bo każda pieśń to odrębna historia, odrębna opowieść.

– „Pieśni to mój konik. Nawet najpiękniejsza aria nigdy nie odda piękna zawartego w pieśniach – mówił po zejściu ze sceny Wojciech Kowalski, który zdecydował się wykonać cykl pieśni „Fünf Lieder” op.105 Johannesa Brahmsa. – „Pieśni obnażają wrażliwość wykonawcy i ewentualne jego niedostatki. Tu nie ma się za czym ukryć. Wybrałem Brahmsa, bo przygotowałem na inny konkurs jedną z jego pieśni, ale okazało się, że należy ona do cyklu. Aby ją lepiej zrozumieć, przygotowałem wtedy, tak dla siebie, cały cykl. Ten cykl jest tak blisko mego serca, że zdecydowałem się wykonać go tu, na konkursie w Nowym Sączu” – podkreślał artysta, student III roku Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie Sebastiana Szumskiego, a wcześniej zmarłego dwa lata temu Jarosława Bręka. – „Pierwszy raz jestem na Konkursie im. Ady Sari, choć jest to już mój siedemnasty konkurs. Ale pierwszy raz wyjeżdżam bez nagrody” – podkreśla.

Jutro, w szóstym dniu Konkursu przewidziane są próby finalistów z orkiestrą i tradycyjny wyjazd jurorów do Starego Sącza, miejscowości w której mieszkała Ada Sari i gdzie znajdują się, w tamtejszym muzeum, pamiątki po patronce Konkursu.

Wieczorem natomiast, o godzinie 19 w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ odbędzie się koncert towarzyszący Konkursowi, dedykowany Adzie Sari – patronce Festiwalu i Konkursu oraz prof. Helenie Łazarskiej – inicjatorce i wieloletniej Dyrektor Artystycznej Festiwalu i Konkursu. Wystąpią laureatki poprzednich edycji: Adriana Ferfecka, Aleksandra Kubas-Kruk, Gabriela Legun i Hanna Okońska, którym towarzyszyć będzie pianista Manfred Schiebel. Koncert poprowadzi Anna Woźniakowska, a w programie znajdą się utwory m.in. Mozarta, Rossiniego, Verdiego i Moniuszki. Bilety w cenie 25 i 30 zł można jeszcze kupić w kasie MCK SOKÓŁ. Zapraszamy!

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
Biuro prasowe Konkursu
T_PAGINATION_INFO 1 / 1

Stopka

Na skróty_

Regulamin XXI Konkursu Multimedia Materiały dla mediów Strona archiwalna

Zgłoszenia_

Termin przyjmowania zgłoszeń do XXI Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari upłynął.

Organizator_

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ
Instytucja Kultury
Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz
tel. +48 18 448 26 10
Napisz do nas

Newsletter_

Jeśli chcesz otrzymywać aktualności
festiwalowe na swój e-mail
- zapisz się do newslettera.

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualności na Twój e-mail - zapisz się do naszego newslettera.

copyright: MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu Ochrona danych osobowych Mapa strony Dofinansowanie T_FOOTER_URL_BIP
created by OpenForm

Inne serwisy_

Logotyp kina
Logotyp programu
logo wydarzenia
Logotyp programu

Partnerzy_

logo urzędu