Nazwa Festiwalu
DOSTĘPNOŚĆ TŁUMACZ PJM
FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE MCK SOKÓŁ
  • Aktualności
  • Edycja 2025
  • O festiwalu
  • Uczestnicy
  • Archiwum
  • Kontakt
  • T_BREADCRUMBS_HOME
  • Multimedia
  • Drugi dzień przesłuchań I etapu
T_DETAIL_SOCIAL_FB_SHARE
Tweetnij

Drugi dzień przesłuchań I etapu

Edycja 2025
128 zdjęć

24 śpiewaków, z 7 krajów, zakwalifikowało Jury do drugiego etapu XXI Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią Polacy – 10 osób, później najwięcej jest z Ukrainy (5), Korei Południowej (4), Chin (2) i po jednej osobie z: Danii, Łotwy i Kazachstanu. W drugim etapie najwięcej usłyszymy sopranów – aż 10 – oraz 6 barytonów, 5 mezzosopranów, 2 basy i 1 tenora.

– „Gratuluję tym, którzy przeszli dalej i życzę wygranej” – mówiła Małgorzata Walewska przewodnicząca Jury. – „Tym, którzy już dziś kończą Konkurs, chciałam powiedzieć, że każdy z nas, jurorów, słyszy inaczej, warto z nami porozmawiać, by dowiedzieć się jak Was oceniamy, na co zwróciliśmy uwagę” – podkreślała. Młodzi artyści skorzystali z zachęty i tłumnie, po werdykcie, do jurorów ustawili się w kolejkach. Warto przypomnieć, że nowosądecki Konkurs jest jednym z niewielu na świecie, który daje możliwość rozmowy uczestników z jurorami, co pozwala na zdobycie rad i wskazówek.

– „Poziom Konkursu jest o wiele wyższy niż dwa lata temu” – mówił Marcin Habela, juror. „Oceniając śpiewaków najważniejsze dla mnie było, aby odnaleźć sens przekazu wykonywanego utworu i usłyszeć strukturę dzieła jako całości” – twierdził. Dodawał, że najsilniejszą i niezbędną stroną uczestników muszą być umiejętności techniczne. Bez nich nie ma możliwości nawet rozmowy o aspektach wykonawczych i interpretacyjnych.

– „Cieszę się bardzo. Szok. Zazwyczaj jestem bardzo krytyczna wobec siebie… A tu jutro śpiewam dalej” – mówiła Karolina Nosowska, jedna z uczestniczek.

– „Dla mnie przygoda z tym Konkursem właśnie się skończyła. Wzięłam w nim udział po raz trzeci i wystarczy. Trzeba się z tym pogodzić. Niebawem mam w planie kolejny konkurs, tym razem w Austrii” – tłumaczyła Alicja Ciesielczuk, która nie przeszła do drugiego etapu Konkursu.

– „Wiele zauważyłam nowych twarzy na Konkursie, ale wiele znam z poprzednich edycji i aż miło jest patrzeć, jak młodzi się rozwijają. Wspaniałe jest to, że wielu uczestników przywiązuje ogromną wagę do interpretacji. Czasem zapominałam o punktowaniu tylko słuchałam, tkwiłam w zasłuchaniu” – mówiła Małgorzata Walewska. – „Konkurs jest coraz bardziej światowy, co widać dzięki międzynarodowej platformie operavision.eu, na której będzie transmitowany finał” – podkreślała.

Ogółem do tegorocznej edycji Konkursu przystąpiło 46 uczestników z 12 krajów: Polski (19), Korei Południowej (9), Ukrainy (7), Chin (3), a także po jednej z: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Danii, Kazachstanu, Łotwy, Niemiec i Norwegii. Tradycyjnie najwięcej w Konkursie było wysokich głosów żeńskich – aż 24 soprany, a zaledwie 8 mezzosopranów. Wśród mężczyzn królowały przede wszystkim barytony – 8, ale już tylko 4 basy i 2 tenory.

Pierwszy etap trwał dwa dni. Śpiewacy wykonywali w nim po dwa utwory, a długość ich występu nie mogła przekraczać dziesięciu minut. Wśród tych dwóch utworów obowiązkowa była kompozycja Mozarta, która zdaniem jurorów w najlepszy sposób pokazuje poziom techniki wokalnej. Drugi utwór jest wyborem artysty, z podanej przez organizatorów listy.

Artystów oceniało międzynarodowe Jury, w którym poza Małgorzatą Walewską przewodniczącą, mezzosopranistką, pedagogiem śpiewu, zasiadają: Michael Barobeck – muzykolog, dramaturg, dyrektor ds. castingu Opery w Grazu; Viviana Barrios – kierownik ds. castingu i relacji z młodymi artystami Deutsche Oper w Berlinie; Andrzej Dobber – śpiewak (baryton), pedagog śpiewu, Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura; Marcin Habela – śpiewak (baryton), profesor śpiewu na Genewskim Uniwersytecie Muzycznym oraz Uniwersytecie w Lugano, doradca artystyczny Akademii Muzycznej im. Tibora Vargi w Sion w Szwajcarii i Akademii Muzycznej szkoły Anargyriosa i Korgialeniosa na Spetses w Grecji; Eeva-Maria Kopp – producent na Festiwalu w Bregencji, śpiewaczka (sopran), pedagog śpiewu; Sebastian Ukena – reżyser operowy, dyrektor studia operowego Komische Oper w Berlinie; Claudia Visca – profesor na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu, śpiewaczka (sopran) oraz Paweł Żółciński – sekretarz Jury.

Jutro rozpoczyna się drugi etap Konkursu, który potrwa tylko jeden dzień. Uczestnicy będą wykonywali 3 lub 4 kompozycje wybrane przez Jury z podanego przez wykonawców programu. Finalistów tegorocznego Konkursu poznamy także jutro, późnym wieczorem.

Transmisje wszystkich przesłuchań konkursowych odbywają się na stronie: adasari.pl. Finał Konkursu będzie także udostępniony na międzynarodowej platformie operavision.eu, oferującej darmowe transmisje i retransmisje najsłynniejszych oper z największych scen świata.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
Biuro prasowe Konkursu

Lista uczestników zakwalifikowanych do udziału w II etapie Konkursu: 

  1. CELIŃSKA Gabriela 
  2. DO Jihoon 
  3. GARBAS Artur 
  4. GUNGE Clara 
  5. HA Jaeyoung 
  6. KIM Hyerim 
  7. KOROLOVA Daria 
  8. KOSTRZEWSKI Kacper 
  9. KOWALSKI Wojciech 
  10. LEE Jessica Seo Jin 
  11. LI Zhengyu 
  12. LIU Huigang 
  13. MEDETOVA Mariya 
  14. MYKULYAK Nazar 
  15. NOSOWSKA Karolina 
  16. NOWAK Wiktoria 
  17. POLTORAK Mariana 
  18. PRIEBE Małgorzata 
  19. RACZKOWSKI Szymon 
  20. RAPACZ Justyna 
  21. SAULĪTE Etīna Emīlija 
  22. SHAMANSKA Viktoriia 
  23. TEPLA Nataliia 
  24. WIKTORZAK Marta 
T_PAGINATION_INFO 1 / 1

Stopka

Na skróty_

Regulamin XXI Konkursu Multimedia Materiały dla mediów Strona archiwalna

Zgłoszenia_

Termin przyjmowania zgłoszeń do XXI Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari upłynął.

Organizator_

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ
Instytucja Kultury
Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz
tel. +48 18 448 26 10
Napisz do nas

Newsletter_

Jeśli chcesz otrzymywać aktualności
festiwalowe na swój e-mail
- zapisz się do newslettera.

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualności na Twój e-mail - zapisz się do naszego newslettera.

copyright: MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu Ochrona danych osobowych Mapa strony Dofinansowanie T_FOOTER_URL_BIP
created by OpenForm

Inne serwisy_

Logotyp kina
Logotyp programu
logo wydarzenia
Logotyp programu

Partnerzy_

logo urzędu