Rejestracja, próby i otwarcie XXI Konkursu
Edycja 2025
60 zdjęć
– „Życzę uczestnikom Konkursu, aby udało im się zaprezentować siebie w najlepszej wersji” – mówiła Małgorzata Walewska, przewodnicząca Jury, która od 2014 roku pełni funkcję Dyrektor Artystycznej Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. – „Ale także chciałabym życzyć, by nie traktowali Konkursu jak wyścigu, tylko jak doświadczenie. Warto posłuchać rad jurorów, by wyciągnąć wnioski i warto zawiązać przyjaźnie, które będą trwały przez lata” – podkreśliła przewodnicząca Jury.
Otwarcie dwudziestej pierwszej edycji Konkursu zgromadziło wielu uczestników, jurorów, dziennikarzy. Rozpoczęło się smutną informacją: zmarło dwoje wybitnych śpiewaków, dawnych jurorów Konkursu: wspaniały tenor Luigi Alva, który był w Nowym Sączu w latach 1995, 1999 i 2007 oraz słynny alt Jadwiga Rappé, oceniająca młodych wokalistów w 2001 roku. Pamięć tych wybitnych artystów młodzież wokalna uczciła minutą ciszy.Małgorzata Walewska zwracając się do uczestników Konkursu przypomniała, że wydarzenie to rozpoczyna się w ważnym dniu dla Polski, dniu wyborów prezydenckich. Jednoczenie przewodnicząca Jury zachęciła zagranicznych uczestników, by głosowali podczas dzisiejszego finału Eurowizji na Justynę Steczkowską, obdarzoną niezwykłym talentem wokalnym.
W sobotę, już od południa można było poczuć w SOKOLE konkursową atmosferę. Młodzi artyści po rejestracji, umawiali się z pianistami na pierwsze próby, niektórzy ćwiczenie rozpoczęli tuż po przyjeździe. Dlatego po południu, z godziny na godzinę Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu brzmiało coraz mocniej muzyką.
Przesłuchania konkursowe rozpoczną się jutro, w niedzielę, 18 maja. Andrzej Zarych, dyrektor MCK SOKÓŁ, ponad miesiąc temu wylosował literę „C”, która wyznaczyła kolejność nadchodzących przesłuchań. Konkurs, jak zwykle, odbędzie się w trzech etapach, które rozgrywać się będą w sali widowiskowej SOKOŁA. W pierwszym i drugim etapie uczestnicy będą wykonywać utwory z towarzyszeniem fortepianu, zaś w finale młodzi artyści wystąpią z Orkiestrą Opery Krakowskiej pod dyrekcją Marty Kluczyńskiej. Wyniki Konkursu poznamy w piątek, 23 maja, późno wieczorem. Koncert Laureatów zaplanowany został na sobotę, 24 maja o godz. 19, w sali im. Lucjana Lipińskiego nowosądeckiego SOKOŁA.
Trzyetapowy Konkurs im. Ady Sari należy do bardzo wymagających. Repertuar wykonywany przez uczestników jest wszechstronny: od baroku po kompozycje najnowsze, śpiewane zawsze w oryginalnej wersji językowej. Wśród obowiązkowych utworów znajduje się także jeden utwór polskiego kompozytora.
Śpiewaków będzie oceniało międzynarodowe Jury, w którym poza przewodniczącą Małgorzatą Walewską, mezzosopranistką, pedagogiem śpiewu, zasiądą: Michael Barobeck – muzykolog, dramaturg, dyrektor ds. castingu Opery w Grazu; Viviana Barrios – kierownik ds. castingu i relacji z młodymi artystami Deutsche Oper w Berlinie; Andrzej Dobber – śpiewak (baryton), pedagog śpiewu, Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura; Marcin Habela – śpiewak (baryton), profesor śpiewu na Genewskim Uniwersytecie Muzycznym oraz Uniwersytecie w Lugano, doradca artystyczny Akademii Muzycznej im. Tibora Vargi w Sion w Szwajcarii i Akademii Muzycznej szkoły Anargyriosa i Korgialeniosa na Spetses w Grecji; Eeva-Maria Kopp – producent na Festiwalu w Bregencji, śpiewaczka (sopran), pedagog śpiewu; Sebastian Ukena – reżyser operowy, dyrektor studia operowego Komische Oper w Berlinie; Claudia Visca – profesor na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu, śpiewaczka (sopran) oraz Paweł Żółciński – sekretarz Jury.
Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, który powstał z inicjatywy Heleny Łazarskiej i Antoniego Malczaka, wieloletniego dyrektora MCK SOKÓŁ, jest jednym z najważniejszych konkursów wokalnych w Polsce. Odbywa się co dwa lata, od 1985 roku, a jego organizatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
Wszystkie przesłuchania konkursowe otwarte są dla publiczności (na finał i koncert laureatów – niezbędne są bezpłatne wejściówki). Kibicować młodym artystom można też przez internet, na stronie: www.adasari.pl. Ponadto po raz pierwszy III etap zostanie udostępniony na międzynarodowej platformie operavision.eu, oferującej darmowe transmisje i retransmisje najsłynniejszych oper z największych scen w Europie, jak i poza nią.
W ramach Konkursu organizatorzy zapraszają także koncert zadedykowany jednej z najwybitniejszych postaci w historii wokalistyki, a zarazem patronce Konkursu – Adzie Sari oraz długoletniej Dyrektor Artystycznej wydarzenia – prof. Helenie Łazarskiej. Podczas wieczoru, który odbędzie się 22 maja również w MCK SOKÓŁ, wystąpią laureatki poprzednich edycji: Adriana Ferfecka, Aleksandra Kubas-Kruk, Gabriela Legun i Hanna Okońska, którym towarzyszyć będzie pianista Manfred Schiebel. Koncert poprowadzi Anna Woźniakowska, a w programie znajdą się utwory m.in. Mozarta, Rossiniego, Verdiego i Moniuszki.
O udział w tegorocznej edycji Konkursu ubiegało się 210 artystów z 40 krajów, co stanowiło rekord w historii tej imprezy. Zgłoszenia nadesłane zostały z państw położonych na 6 kontynentach (Europy, Australii, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej, Azji i Afryki). Ostatecznie komisja selekcyjna złożona z przedstawicieli Jury zakwalifikowała 70 młodych śpiewaków z 18 krajów, takich jak: Argentyna, Austria, Chiny, Czarnogóra, Gruzja, Kazachstan, Korea Południowa, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, USA i Włochy.
Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
Biuro prasowe Konkursu