Znamy zwycięzców!

Fragment fortepianu i widoczny za nim portret kobiety
Ketevan Chuntishvili, sopran z Gruzji, absolwentka Wydziału Dramatu i Mediów Uniwersytetu Muzycznego w Hanowerze, w klasie Marka Rzepki, otrzymała II nagrodę (15 tys. zł) w kategorii głosów żeńskich na XIX Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Ponadto artystka ta dostała nagrodę (2 tys. zł) za najlepsze wykonanie utworu Mozarta. W kategorii głosów męskich II nagrodę (15 tys. zł) otrzymał David Roy, baryton z Polski, absolwent studiów licencjackich na kierunku wokalistyka w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie Adama Zdunikowskiego.
Pierwszych nagród zarówno w kategorii żeńskiej jak i męskiej – nie przyznano.

Tuż przed północą jury ogłosiło wyniki XIX Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. „Byliście wspaniali, choć bardzo zdenerwowani. Mieliśmy więc do podjęcia trudne decyzje” – zwracała się do uczestników Konkursu Małgorzata Walewska, przewodnicząca jury.

I rzeczywiście finał był bardzo nerwowy dla uczestników. Czuło się zdenerwowanie występujących, niektórzy nawet mówili, że jest to wojna nerwów. „Jestem szczęśliwa, nie spodziewałam się. Bardzo się cieszę. To wielkie wyróżnienie dla mnie” – mówiła tuż po ogłoszeniu wyników Ketevan Chuntishvili. „To mój pierwszy konkurs. Namówił mnie do niego mój polski profesor śpiewu” – podkreślała.

„Czuję radość i satysfakcję, że tak tytaniczny wysiłek został doceniony. Byliśmy bardzo zdenerwowani. Teraz dopiero zaczyna to z nas schodzić” -  mówił David Roy.

W  kategorii głosów żeńskich dwie III nagrody, po 8 tys. zł każda powędrowały do Marii Polańskiej (mezzosopran, Polska) oraz do Andżeliki Wiśniewskiej (mezzosopran, Polska). Jury przyznało także dwie III nagrody w kategorii głosów męskich po 8 tys. zł każda. Otrzymali je: Stanisław Napierała (tenor, Polska) i Jakub Szmidt (bas, Polska).

Ponadto przyznano cztery wyróżnienia w wysokości po 4 tys. zł każde. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Justyna Bluj (sopran, Polska); Olga Dyadiv (sopran, Ukraina); Zuzanna Nalewajek (mezzosopran, Polska); Karol Skwara (bas, Polska).

Piątkowy finał Konkursu, w którym wzięło udział 13 artystów, w tym 11 z Polski, wzbudził wiele emocji. Artyści o zwycięstwo walczyli, występując - z powodu pandemii - z towarzyszeniem fortepianu, a nie jak zazwyczaj, orkiestry. Wykonywali po dwie arie operowe wybrane przez siebie z listy konkursowej.

Artystów oceniało jury złożone ze śpiewaków, agentów operowych, pedagogów i przedstawicieli instytucji muzycznych, w którym obok przewodniczącej Małgorzaty Walewskiej zasiadali: Michael Barobeck, dyrektor castingu Opery w Grazu; Franziska Hunke, menedżerka prowadząca agencję artystyczną Artista International; Rebekah Rota, sopranistka i reżyserka, zastępca dyrektora Opery Badisches Staatstheater w Karlsruhe; Dariusz Stachura, śpiewak oraz dyrektor naczelny Teatru Wielkiego w Łodzi i Wojciech Maciejowski, wokalista, pedagog, profesor prowadzący klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Poznaniu (sekretarz jury).

Jury rozdzieliło wiele innych nagród i wyróżnień (pełna lista w załączeniu, w protokole jury). Pula nagród tegorocznego Konkursu wyniosła 97 tys. zł.

„Od kilku lat dostrzegam ogromny potencjał adeptów sztuki wokalnej. Mamy piękne głosy w Polsce, a wielu artystów śpiewa na wysokim poziomie, no może jeszcze nie światowym, ale przynajmniej europejskim” - mówił Dariusz Stachura, juror. „Poziom artystyczny konkursu był bardzo wyrównany. Życzymy wszystkim artystom sukcesów” – dodawał.

W sobotę, 4 września, o godz. 11:00, w Nowym Sączu, w hotelu Beskid, odbędzie się konferencja prasowa, podczas której laureaci, jurorzy, a także organizatorzy Konkursu będą do Państwa dyspozycji.

Wieczorem, o godz. 19:00, w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu rozpocznie się koncert laureatów, podczas którego zwycięzcom zostaną wręczone nagrody. Koncert będzie transmitowany online na stronie: www.adasari.pl oraz na kanale YouTube Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, organizatora Konkursu.

Zapraszamy!
 
Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
biuro prasowe Konkursu


Protokół jury
XIX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu


Jury w składzie: Małgorzata Walewska – przewodnicząca, Michael Barobeck, Franziska Hunke, Rebekah Rota, Dariusz Stachura oraz Wojciech Maciejowski – sekretarz, przyznało następujące nagrody:


PIERWSZA NAGRODA W KATEGORII GŁOSÓW ŻEŃSKICH

NIE PRZYZNANO

DRUGA NAGRODA W KATEGORII GŁOSÓW ŻEŃSKICH W WYSOKOŚCI 15.000 zł

Ketevan CHUNTISHVILI, Gruzja, sopran

DWIE TRZECIE NAGRODY W KATEGORII GŁOSÓW ŻEŃSKICH W WYSOKOŚCI 8.000 ZŁ KAŻDA

Maria POLAŃSKA, Polska, mezzosopran
Andżelika WIŚNIEWSKA, Polska, mezzosopran

PIERWSZA NAGRODA W KATEGORII GŁOSÓW MĘSKICH

NIE PRZYZNANO

DRUGA NAGRODA W KATEGORII GŁOSÓW MĘSKICH W WYSOKOŚCI 15.000 zł

David ROY, Polska, baryton

DWIE TRZECIE NAGRODY W KATEGORII GŁOSÓW MĘSKICH W WYSOKOŚCI 8.000 ZŁ KAŻDA

Stanisław NAPIERAŁA, Polska, tenor
Jakub SZMIDT, Polska, bas

4 WYRÓŻNIENIA W WYSOKOŚCI PO 4.000 ZŁ KAŻDE

Justyna BLUJ, Polska, sopran
Olga DYADIV, Ukraina, sopran
Zuzanna NALEWAJEK, Polska, mezzosopran
Karol SKWARA, Polska, bas

NAGRODY SPECJALNE

NAGRODA W WYSOKOŚCI 3.000 ZŁ ZA WYBITNE WYKONANIE CYKLU PIEŚNI

Zoya PETROVA za wykonanie pieśni Sergiusza Rachmaninowa

 
NAGRODA W WYSOKOŚCI 2.000 ZŁ ZA WYBITNE WYKONANIE UTWORU POLSKIEGO

Zuzanna NALEWAJEK za wykonanie utworu Mieczysława Weinberga „Żydek” do słów Juliana Tuwima z cyklu „Biblia Cygańska” op. 57 nr 2


NAGRODA W WYSOKOŚCI 2.000 ZŁ ZA NAJLEPSZE WYKONANIE UTWORU WOLFGANGA AMADEUSZA MOZARTA

Ketevan CHUNTISHVILI za wykonanie recytatywu i arii Hrabiny z opery „Le nozze di Figaro”


NAGRODA W WYSOKOŚCI 2.000 ZŁ ZA NAJLEPSZE WYKONANIE UTWORU KOMPOZYTORA URODZONEGO PO 1950 ROKU

Michał JANICKI za wykonanie utworu Marcina Piotra Łopackiego „Lament Adama” do słów Michała Janickiego op. 92
 

NAGRODA IM. ADY SARI W WYSOKOŚCI 2.000 ZŁ DLA OBIECUJĄCEGO SOPRANU

Olga DYADIV

Fundatorem Nagrody jest Burmistrz Miasta Starego Sącza.

 
NAGRODA W WYSOKOŚCI 3.000 ZŁ DLA WYRÓŻNIAJĄCEGO SIĘ PIANISTY –  AKOMPANIATORA

Dominika PESZKO


NAGRODA ORFEO IM. BOGUSŁAWA KACZYŃSKIEGO DLA NAJLEPSZEGO TENORA KONKURSU W WYSOKOŚCI 5.000 ZŁ, OPIEKĘ MEDIALNĄ PORTALU MUZYCZNEGO ORFEO I WYSTĘP NA IV FESTIWALU IM. BOGUSŁAWA KACZYŃSKIEGO W BIAŁEJ PODLASKIEJ WE WRZEŚNIU 2022 ROKU

Stanisław NAPIERAŁA

Fundatorem nagrody jest Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie.

 
NAGRODA AKADEMII OPEROWEJ TEATRU WIELKIEGO – OPERY NARODOWEJ W WARSZAWIE W POSTACI UDZIAŁU LAUREATA W WARSZTATACH AKADEMII OPEROWEJ W SEZONIE ARTYSTYCZNYM 2021/2022 W TERMINIE DO UZGODNIENIA – PRZYJĘCIE NAGRODY ZA APROBATĄ PROWADZĄCYCH PEDAGOGÓW 

Stanisław NAPIERAŁA
David ROY


NAGRODY DYREKTORA TEATRU WIELKIEGO W ŁODZI W POSTACI ZAPROSZENIA DO UDZIAŁU W KONCERCIE LAUREATÓW MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU SZTUKI WOKALNEJ IM. ADY SARI W SEZONIE ARTYSTYCZNYM 2021/2022

Ketevan CHUNTISHVILI
Justyna BLUJ
Olga DYADIV
Zuzanna NALEWAJEK
Maria POLAŃSKA
Andżelika WIŚNIEWSKA
Stanisław NAPIERAŁA
Karol SKWARA
David ROY
Jakub SZMIDT


NAGRODA WARSZAWSKIEJ OPERY KAMERALNEJ W POSTACI ZAPROSZENIA LAUREATA DO UDZIAŁU W SPEKTAKLU LUB KONCERCIE W SEZONIE ARTYSTYCZNYM 2021/2022 LUB 2022/2023

Stanisław NAPIERAŁA


NAGRODA DYREKTORA FILHARMONII ZIELONOGÓRSKIEJ IM. TADEUSZ BAIRDA DLA WYRÓŻNIAJĄCEGO SIĘ FINALISTY (KATEGORIA: GŁOS MĘSKI) W POSTACI ZAPROSZENIA DO UDZIAŁU W KONCERCIE W SEZONIE ARTYSTYCZNYM 2021/2022 LUB 2022/2023

Jakub SZMIDT

 
6 NAGRÓD W POSTACI BIŻUTERII DLA 3 FINALISTEK ORAZ 3 FINALISTÓW KONKURSU UFUNDOWANYCH PRZEZ SKLEP JUBILERSKI SEZAM BOGDAN BUCZEK W NOWYM SĄCZU

Justyna BLUJ
Dominika STEFAŃSKA
Sylwia ZIÓŁKOWSKA
David ROY
Maksymilian SKIBA
Karol SKWARA


Wartości nagród są podane w kwotach brutto. Fundatorem nagród pieniężnych są: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie, Burmistrz Starego Sącza oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.